CZYNNY ŻAL

 

Każdemu zdarza się popełnić błąd. W przypadku uchybień podatkowych związanych z prowadzeniem działalności może on przynieść dość przykre konsekwencje dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, nawet jeśli pomyłka powstała bez jego winy lub świadomości. W takiej sytuacji młodzi przedsiębiorcy mogą powołać się na prawo do popełnienia błędu, które przysługuje osobom prowadzącym po raz pierwszy działalność nie dłużej niż od 12 miesięcy lub przedsiębiorcom, którzy ponownie ją otworzyli po zawieszeniu lub zakończeniu po co najmniej 36 miesiącach.
Co mogą zrobić pozostałe osoby prowadzące działalność? Istnieje procedura, która pozwala zminimalizować straty, uniknąć płacenia grzywny lub wszczęcia kontroli skarbowej. Takim rozwiązaniem jest złożenie czynnego żalu

Czym jest czynny żal? Kiedy można go wykorzystać i w jaki sposób?

 

Czynny żal jest procedurą, na mocy której zawiadamiamy Urząd Skarbowy o popełnieniu przez nas wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Można go złożyć w formie pisemnej lub ustnej (z protokołem) w siedzibie Urzędu. Jeśli zostanie przeprowadzony w prawidłowej formie, wówczas Urząd Skarbowy może odstąpić od ukarania podatnika.
Istnieje kilka warunków, które powodują, że czynny żal jest ważny. Przede wszystkim nie może zostać złożony po tym, gdy Urząd rozpoczął już procedurę wyjaśniającą lub kontrolę związaną z podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego. Posiadanie korespondencji z Urzędem na temat konkretnej sytuacji zdecydowanie wyklucza możliwość składania czynnego żalu.
Czynny żal należy zatem złożyć samodzielnie jeszcze zanim Urząd zorientuje się, że zostało popełnione naruszenie przepisów. Ponadto jeśli uchybienie wiąże się z zaległościami podatkowymi, razem z czynnym żalem należy oczywiście uiścić wszystkie opłaty wraz ze stosownymi odsetkami za zwłokę, które można obliczyć z pomocą kalkulatora dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów.
Samo przyznanie się do wykroczenia to jednak za mało. Oprócz oświadczenia trzeba przedstawić wszystkie okoliczności, które wpłynęły na zaistniałą sytuację – na przykład choroba, długa nieobecność lub wszelkie inne trudności, mające wpływ na niedopełnienie obowiązków we właściwym terminie.
Czynny żal nie ma konkretnej, skodyfikowanej formy treściowej. W pewnym stopniu jest ona zależna od przedsiębiorcy. Musi jednak zawierać wszystkie omówione powyżej elementy – czyli dokładne opisanie przewinienia oraz okoliczności, które wpłynęły na jego wystąpienie.

Co może zaoferować profesjonalne biuro rachunkowe – Warszawa Centrum?

 

Profesjonalni księgowi gwarantują wielowymiarową obsługę rozliczeniowo-kadrową. W pierwszych fazach prowadzenia działalności pomagają zarejestrować firmę oraz wybrać odpowiednią formę działalności, która stanie się podstawą do dalszego sprawnego rozwoju. Doradzą i wyjaśnią, czy bycie VAT-owcem opłaca się w danej sytuacji, pomogą w zgłoszeniu wszystkich potrzebnych formularzy do ZUS-u oraz będą reprezentować klienta przed urzędami państwowymi.
W doświadczonym biznesie właściwa księgowość daje szansę na stabilne prowadzenie działalności. Pomaga w rozliczaniu VAT-u z kontrahentami z Polski i zagranicy. Staje się wielkim wsparciem podczas kontroli ZUS i PIP. Prowadzi także działania mające na celu zwiększenie wiedzy i świadomości wszystkich zatrudnionych pracowników w kwestiach finansowach.
Decyzja o podjęciu współpracy z zewnętrznym biurem księgowym to znacząca oszczędność czasu i pieniędzy na każdym etapie działania firmy – od jednoosobowej działalności gospodarczej aż do różnorodnych spółek (w tym z o.o. lub komandytowej). Profesjonalni księgowi obsługują rozliczanie faktur, pomagają w optymalizacji wydatków oraz odpowiednim gospodarowaniu środkami przedsiębiorstwa.
Nikt nie jest ideałem, dlatego warto otaczać się specjalistami, którzy sprawią, że Twój biznes wzniesie się jeszcze wyżej niż do tej pory. Czy jesteś pewien, że możesz sobie pozwolić na nieścisłości w rachunkach, niepewności związane z rozliczeniami VAT lub problemy przy nieodpowiednim wykorzystywaniu leasingów lub kredytów firmowych?
Szkoda tracić czas na samodzielną edukację. Lepiej oddać się w ręce osób, które zajmują się tym na co dzień i już teraz są w stanie wesprzeć Twój biznes w najlepszy możliwy sposób – z wiedzą i pasją.
Jesteś gotowy na wielkie zmiany i znaczące usprawnienia dla finansów Twojej firmy? Już dziś napisz do nas i dowiedz się, jak wiele możemy zrobić dla Ciebie i Twojego biznesu
.

Lepiej przeciwdziałać niż później usuwać skutki – współpraca z rzetelnym biurem rachunkowym

 

Czynny żal w wielu, kryzysowych sytuacjach może uratować niefortunnego przedsiębiorcę przed grzywnami i kontrolami z Urzędu Skarbowego. Pod tym względem jest to niezmiernie wartościowe i przydatne narzędzie.
Istnieje jednak również inna ścieżka, która zakłada, że ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia takich sytuacji na zdecydowanie wcześniejszym etapie. Wystarczy zgłosić się do profesjonalnych biur księgowych takich, jak Gotard, które zajmują się bieżącą obsługą rozliczeń firm. Dzięki temu wszystkie rozliczenia są zawsze pod pełną kontrolą, a ryzyko pomyłki zaczyna być naprawdę niewielkie.
Doświadczeni księgowi mają wiedzę i wsparcie specjalistycznych programów do przygotowania rozliczeń. Na co dzień zajmują się też tworzeniem rozmaitych dokumentacji, więc doskonale znają wszystkie obowiązki podatkowe, dzięki czemu raczej nie zapominają o kluczowych terminach składania deklaracji.
Oddanie rozliczeń firmowych specjalistom to zatem sprawdzony i skuteczny sposób, żebyś nie musiał w panice pisać kolejnego pisma z czynnym żalem do Urzędu po kolejnym popełnionym błędzie. Będziesz się mógł skupić sią prowadzeniu firmy i pozyskiwaniu nowych klientów, a bicie się w pierś przed urzędnikami przestanie być już konieczne.
Jeśli szukasz specjalistów, którzy zapewnią spokój w rozliczeniach Twojej firmie oraz będą w stanie doradzić, co zrobić, żeby działała jeszcze sprawniej, koniecznie skontaktuj się z nami już dziś.
Dla nas prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kontakt z Urzędem Skarbowym to codzienność, która naprawdę nie musi być przepełniona nieustannym żalem. Z chęcią wesprzemy Cię naszym doświadczeniem i pomożemy skupić się na biznesowych konkretach, które naprawdę są tego warte.

Oprócz standardowych rozliczeń bieżących i doradztwa podatkowego, oferujemy szereg rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę i sprawiają, że firma generuje większe zyski.

Filarem rentowności biznesu jest optymalizacja wydatków. Nasi specjaliści przeanalizują Twój biznes. Pokażą, gdzie można znaleźć oszczędności albo jak wydawać, żeby przynosiło to najlepsze efekty na przyszłość. Dzięki temu, firmowe pieniądze już nigdy nie będą przepływać Ci przez palce.

Świat wirtualny to przyszłość. Dbaj zatem o nieustanny rozwój Twojego biznesu z branży IT, a my zajmiemy się dla Ciebie liczbami i wszelkimi rozliczeniami.

  SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu kontaktu z Administratorem poprzez formularz kontaktowy na zasadach określonych w Polityce Prywatności

   Dołącz do newslettera!

   Dostarczamy konkretnych odpowiedzi
   i praktycznych rozwiązań, dzięki którym będziesz mógł
   się skupić na rozwoju Twojego biznesu.

   ul. Kopernika 30 lok. 530 00-336 Warszawa


   8:00 - 17:00


   22 404 61 43

   881 720 810


   kontakt@gotard.pl

   Regulamin
   Polityka prywatności