Usługi księgowe Warszawa. Co można odliczyć od podatku i od dochodu?

 

Często przedsiębiorcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co i jak można odliczać od płaconych podatków. Warto zapoznać się ze swoimi prawami, aby płacić niższe podatki oraz w pełni korzystać z opcji, które przysługują osobom prowadzącym działalność gospodarczą w naszym kraju.

Odliczenia od podatku przy różnych formach działalności gospodarczej. Co przysługuje przedsiębiorcom?

 

Wiele ulg podatkowych jest uzależnionych od formy opodatkowania, na którą zdecydował się dany przedsiębiorca. Dla przykładu przy skali podatkowej, czyli opodatkowaniu na zasadach ogólnych, można korzystać ze wszystkich dostępnych ulg i odliczeń. Natomiast przy pozostałych formach opodatkowania pojawiają się różne ograniczenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę, żeby nie popełnić błędu.

.

Składki zdrowotne

 

Wszystkie składki zdrowotne można odejmować wprost od podatku – zarówno te płacone za siebie, jak i za współpracowników. Wysokość odliczenia wynosi 7,75% podstawy wymiaru każdej składki. W przypadku gdy wysokość składek jest większa od kwoty podatku, wtedy oczywiście odlicza się je tylko do jego wysokości. Odliczenie jest dostępne dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą, ryczałtem lub liniowo.

.

Ulga prorodzinna

 

Jej wysokość jest uzależniona od ilości dzieci, które pozostają na wychowaniu przedsiębiorcy. Jeśli ma jedno dziecko, wówczas obowiązkowy jest limit dochodu. Z ulgi mogą korzystać osoby opodatkowane skalą podatkową.

.

1% dla Organizacji Pożytku Publicznego

 

Przy składaniu rozliczenia rocznej każda osoba (pracownik i przedsiębiorca) może wskazać Organizację Pożytku Publicznego (OPP), dla której chce przekazać jeden procent swojego podatku. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy złożysz deklarację w terminie. Jeśli rozliczasz się na kilku formularzach, na każdym możesz wskazać odmienną instytucję lub cel charytatywny

Odliczenia od dochodu – co i kiedy można odliczyć, prowadząc działalność gospodarczą?

 

Odliczenia od dochodu to druga możliwość, z której mogą i powinni korzystać przedsiębiorcy. Warto zapoznać się z listą dostępnych opcji i korzystać z tych, dotyczących wybranego przez Ciebie typu opodatkowania.

.

Składki na ubezpieczenie społeczne

 

Wszystkie opłacane składki społeczne, w tym składki emerytalne, wypadkowe i chorobowe, rentowe można w całości odliczyć od dochodu, co pozwala znacząco zmniejszyć należy do zapłaty podatek. Odliczenie dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych kartą podatkową, ryczałtem, skalą i liniowo

.

Darowizny

 

W ramach tego odliczenia uwzględnia się wszelkie darowizny na organizacje społeczne, kościelne oraz krwiodawstwo. Ich suma nie może przekroczyć 6% uzyskanego w roku dochodu. Do odliczenia darowizn mają prawo osoby opodatkowane liniowo, skalą i ryczałtem.

.

Straty podatkowe

 

Często przedsiębiorcy zapominają, że mają prawo do odliczania od dochodu wszelkich strat, jeśli takowe się pojawiły. Mają na to pięć lat, po tym terminie ulegają one przedawnieniu. W bieżącym okresie rozliczeniowym można odliczyć 50% strat. Od przyszłego roku, to znaczy od 2021, sposób rozliczenia ulegnie jednak zmianie. Z odliczenia strat podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani liniowo i na zasadach ogólnych.

 

Rozliczanie odliczeń – jak sobie z tym poradzić? Usługi księgowe Warszawa

 

Ilość dostępnych odliczeń od podatku i dochodu jest naprawdę spora. Aby z nich korzystać świadomie i w pełni, trzeba być naprawdę na bieżąco, śledząc nieustanne zmiany i nowelizacje w przepisach. Może się bowiem okazać, że niedokładna znajomość aktualnego prawa może skutkować problemami z Urzędem Skarbowym.
Nieprawidłowe obliczenie odliczenia potrafi bowiem stać się przyczyną nałożenia grzywny lub wszczęcia kontroli skarbowej. Aby tego uniknąć, warto zatem dokładnie sprawdzać wartości, które chcemy odliczyć.
Innym sposobem na poradzenie sobie z zawiłościami i kruczkami prawnymi jest zatrudnienie profesjonalnej firmy księgowej, która tego typu zadaniami zajmuje się na co dzień, a przepisy podatkowe nie stanowią dla niej żadnej tajemnicy.
Powierzając swoje rozliczenia specjalistom, masz pewność, że wszystko zostanie policzone tak, jak trzeba, a Tobie nie będzie groziło składanie czynnego żalu oraz strach przed nałożeniem ewentualnej grzywny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakich ulg masz prawo skorzystać oraz szukasz rzetelnego biura księgowego, które zajmie się za Ciebie wszystkimi stosownymi obliczeniami, koniecznie skontakuj się z naszym biurem rachunkowym Gotard.
Wiemy, na co zwracać uwagę w odliczeniach oraz potrafimy poukładać wszystkie firmowe rozliczenia tak, żeby przedsiębiorcy mogli spokojnie zająć się prowadzeniem działalności, bez obaw o jakość i poprawność obliczeń księgowych w swoim przedsiębiorstwie.

Oprócz standardowych rozliczeń bieżących i doradztwa podatkowego, oferujemy szereg rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę i sprawiają, że firma generuje większe zyski.

Filarem rentowności biznesu jest optymalizacja wydatków. Nasi specjaliści przeanalizują Twój biznes. Pokażą, gdzie można znaleźć oszczędności albo jak wydawać, żeby przynosiło to najlepsze efekty na przyszłość. Dzięki temu, firmowe pieniądze już nigdy nie będą przepływać Ci przez palce.

Świat wirtualny to przyszłość. Dbaj zatem o nieustanny rozwój Twojego biznesu z branży IT, a my zajmiemy się dla Ciebie liczbami i wszelkimi rozliczeniami.

  SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu kontaktu z Administratorem poprzez formularz kontaktowy na zasadach określonych w Polityce Prywatności

   Dołącz do newslettera!

   Dostarczamy konkretnych odpowiedzi
   i praktycznych rozwiązań, dzięki którym będziesz mógł
   się skupić na rozwoju Twojego biznesu.

   ul. Kopernika 30 lok. 530 00-336 Warszawa


   8:00 - 17:00


   22 404 61 43

   881 720 810


   kontakt@gotard.pl

   Regulamin
   Polityka prywatności