Co łączy odwrotne obciążenie oraz split payment?
Co łączy odwrotne obciążenie oraz split payment – obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności? – zmiany w przepisach od 01.11.2019r.
Już od 01.11.2019 mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli split payment zastąpi całkowicie odwrotne obciążenie w obrocie krajowym. Od tego dnia będzie obowiązywał nowy załącznik do ustawy o VAT – Załącznik nr 15, zawierający listę pozycji, co do których w przypadku faktur powyżej 15.000,00zł brutto obowiązkowe zastosowanie będzie miała podzielona płatność. Listę tworzą towary i usługi objęte dotychczas procedurą odwrotnego obciążenia w tym m.in. usługi budowlane, wyroby stalowe, części samochodowe, czy wyroby elektroniczne.
Na czym polega metoda podzielonej płatności?
Mechanizm ten polega na zapłacie zobowiązania wynikającego z wystawionej nam faktury, na rzecz kontrahenta, za pomocą przelewu bankowego, który podczas jego wykonywania wymaga wyboru właściwej formy – tj. mechanizmu podzielonej płatności (w skrócie MPP) lub split payment.
W efekcie kwota VAT wykazana na fakturze, trafia na konto techniczne VAT odbiorcy, a kwota netto z na właściwe konto bankowe, w wyniku czego odbiorca dysponuje jedynie kwotą netto.
Zapłata w taki sposób możliwa jest z konta firmowego i na konto firmowe. Jeśli kontrahent używa swojego osobistego konta do celów rozliczeniowych, zobowiązany będzie do założenia konta firmowego.
Dodatkowo, od 01.11.2019 roku wystawiając fakturę, w której znajdzie się choćby jedna pozycja z Załącznika nr 15 – należy obowiązkowo na dokumencie dodać adnotację „Mechanizm Podzielonej Płatności”. Za jej brak, sprzedawca może ponieść sankcję w wysokości 30% podatku VAT należnego wykazanego na fakturze, jednak tylko w odniesieniu do tych pozycji, zaklasyfikowanych w Załączniku nr 15. Brak powyższej adnotacji na fakturze, rodzi obowiązek wystawienia faktury korygującej – nota korygująca nie będzie miała tutaj zastosowania.
Sankcja nie będzie obowiązywać, jeśli nasz kontrahent pomimo braku zapisu na fakturze, zapłaci nam w MPP.
Jak wygląda to od strony kupującego?
Jeśli okaże się, że sprzedawca wystawił nam fakturę, w której jedna z pozycji jest wymieniona w Załączniku nr 15, i nie dodał obowiązkowej adnotacji o podzielonej płatności, obowiązek weryfikacji oraz odpowiedniej płatności leży po naszej stronie, stronie kupującego. Sankcja dla kupującego za brak płatności MPP to również 30% podatku VAT należnego od pozycji na fakturze z listy Załącznika nr 15.
Odpowiedzialność solidarną będzie obowiązywać wyłącznie przy zakupie towarów – nie dotyczy usług.
A co w przypadku rozliczeń gotówkowych, kartą płatniczą, PayU, czy PayPal?
Ustawa wyraźnie mówi o mechanizmie podzielonej płatności, a takiej zapłaty można dokonać wyłącznie za pośrednictwem tradycyjnego przelewu bankowego. Przy ww. metodach płatności narażamy się na odpowiedzialność solidarną za nieuregulowane zobowiązania publiczno-prawne naszego kontrahenta (do wysokości odliczonego VAT z faktur).
Co ze środkami zgromadzonymi na koncie VAT?
Obecnie ze środków, które „zablokowane” są na koncie VAT przedsiębiorcy mogą płacić zobowiązania z tyt. podatku VAT.
Można również wystąpić do US z wnioskiem o przekazanie środków na podstawowe konto bankowe podatnika. US może wydać pozytywną decyzję o wypłacie zgromadzonych środków, w terminie do 60 dni, oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorca nie posiada zaległości w podatku od towarów i usług.
W przyszłości planowane jest, że z konta technicznego VAT będzie można zapłacić nie tylko VAT, jak dotychczas, ale również pozostałe podatki w tym m.in. CIT, PIT oraz Składki ZUS.
Podsumowując – kiedy powstaje obowiązek MPP?
Jeżeli spełnione są poniższe warunki, wówczas podatnik podlega obowiązkowi zastosowania podzielonej płatności.
- Obowiązek podatkowy, dostawa towarów lub świadczenie usług, data wystawienia dokumentu przypada po 31.10.2019r.
- Wartość transakcji brutto wynosi 15.000,00zł lub więcej
- Co najmniej jedna pozycja z faktury została zawarta w załączniku nr. 15 do ustawy o VAT.
- Sprzedawca i nabywca są podatnikami (transakcja B2B, niezależnie od statusu VAT odbiorcy)
Ewa Kwiatkowska